Schopnosť cítiť vône je veľmi zložitý proces, ktorý si vyžaduje úzku spoluprácu medzi našim nosom a mozgom. Čuch nám umožňuje prežívať svet okolo nás na hlbšej úrovni a prispieva k celkovej kvalite nášho života.
Inhalácia molekúl vône
Proces ucítenia a rozpoznania vône začína pri nádychu. Behom tohto procesu sú jednotlivé molekuly vône, ktoré sa vznášajú vo vzduchu, prenášané na hornú časť nosnej dutiny. Práve tu sa nachádza oblasť nazývaná čuchový epitel, ktorá je lemovaná miliónmi čuchových receptorov, pripravených detegovať molekuly vôní.
Úloha čuchových receptorov
Čuchové receptory sú špeciálne proteíny, ktoré dokážu rozpoznať molekuly vône. Každý jeden z nich je špecializovaný na rozpoznanie špecifického typu molekuly vône. Vo chvíli, keď sa molekula naviaže na čuchový receptor, spôsobí elektrický signál. Tento signál je prvým krokom pre vnímanie tej-ktorej vône.
Signály do mozgu
Vytvorený elektrický signál je následne prevzatý čuchovým nervom. Nerv následne vysiela signál do časti mozgu, nazývanej čuchový bulbus, ktorá signály interpretuje a posiela do rôznych častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť a emócie.
Spojenie medzi vôňami, spomienkami a pocitmi
Práve v tomto v momente sa schopnosť cítiť vône stáva skutočne fascinujúcou. Ľudské telo totiž dokáže nielen rozpoznať rôzne vône, ale ich aj spojiť s konkrétnymi spomienkami a emóciami. Napríklad vôňa čerstvo upečeného koláča či uvareného pudingu, nám môže pripomínať detstvo. Vôňa konkrétneho parfumu nás môže primäť spomenúť si na určitú osobu. Podobné asociácie sú hlboko ukotvené v ľudskom mozgu a sú súčasťou jedinečnej ľudskej skúsenosti. A ako vieme, tá je neprenosná.
Zázrak prírody
Schopnosť cítiť vône je určite jedným zo zázrakov prírody. Je to veľmi zložitý proces, ktorý nám umožňuje zažiť svet okolo nás spôsobom, akým to žiadny iný zmysel nedokáže. Spája nás s prostredím, v ktorom žijeme, s našimi spomienkami a emóciami. A to je podstatná časť toho, čo znamená byť človekom.
תגובות