top of page
Marián Hrčka

Proustov efekt - sila nedobrovoľných spomienok



Čo je Proustov efekt?


Proustov efekt nesie meno známeho francúzskeho spisovateľa, Marcela Prousta. Odkazuje na fenomén, kedy určité vône, chute alebo zvuky môžu vyvolať spontánne spomienky z našej minulosti. Takéto spomienky nás môžu náhle a veľmi intenzívne preniesť späť minulosti a vybaviť si pocity, miesta či okamžiky, na ktoré sme už dávno zabudli. Efekt je pomenovaný podľa známej scény zo spisovateľovho románu Hľadanie strateného času, kedy chuť madeleinského koláča, namáčaného do čaju, vracia rozprávača do detstva.



Ako to funguje?


Za všetkým je veda a platí to aj pri Proustovom efekte. Je príkladom toho, čo psychológovia nazývajú „nedobrovoľná pamäť“, teda spomienky, ktoré vznikajú bez toho, aby sme ich vedome vyhľadávali. To kontrastuje s „dobrovoľnou pamäťou“, kedy sa vedome snažíme vybaviť si určitý moment, chvíľu. Výskum pritom naznačuje, že nedobrovoľné spomienky sú často živšie a emocionálne silnejšie, ako ich dobrovoľné protiklady. Je to preto, lebo ich spúšťačom sú zmyslové podnety ako sú vône a chute, ktoré sú významne prepojené s našimi emocionálnymi zážitkami.



Doprajte svojim hosťom či zákazníkom nezabudnuteľný zážitok.


Proustov efekt a mozog


Výskumy v oblasti neurovedy ukázali, že oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za rozpoznávanie vôní a chutí, sú úzko prepojené s oblasťami zodpovednými za emócie a pamäť. To vysvetľuje, prečo môžu byť zmyslové podnety tak významné pri vyvolávaní spomienok. Keď napríklad zacítime určitú vôňu, môže to v našom mozgu spustiť reťazovú reakciu, ktorá vyvolá spomienky a s nimi aj súvisiace emócie.



Proustov efekt a demencia


Výskumy naznačujú, že práve Proustov efekt môže mať veľký potenciál pri liečbe ľudí postihnutých demenciou. Vzhľadom k tomu, že nedobrovoľné spomienky nevyžadujú rovnaké kognitívne úsilie ako dobrovoľné spomienky, môžu byť jednoduchšie prístupné ľuďom s demenciou. Práve pomocou zmyslových podnetov, ako sú obľúbené vône alebo chuti z minulosti, dokážu opatrovatelia vyvolať u pacientov cenné spomienky a zlepšiť ľuďom trpiacim týmto ochorením kvalitu života.



Hlbší význam Proustova efektu


Proustov efekt je fascinujúcim príkladom sily a zložitosti našej pamäte. Pripomína nám, že naše zážitky a spomienky nie sú uložené len v slovách a obrazoch, ale tiež vo vôňach, chutiach aj zvukoch. Využívaním týchto zmyslových spomienok tak môžeme našu minulosť prežívať hlbším a bohatším spôsobom. Proustov efekt nám ponúka príležitosť cestovať v čase a znova a znova prežívať chvíle radosti, smútku či lásky. Proustov efekt je pripomienkou krásy života zachytenej v jednoduchých, každodenných zážitkoch, ktoré často prehliadame. Môžeme ho vnímať ako pozvánku byť voči svojmu okoliu pozornejší, venovať sa každému detailu a stále preskúmavať bohatstvo našej vlastnej vnútornej

krajiny.


15 views0 comments

Comments


bottom of page